top of page

10 FILMŲ KURIUOS PRIVALAI PAMATYTI


Yra daugybė nuostabių filmų bei filmukų apie laipiojimą uolomis, apžvelgiančių įdomias keliones, nematytus kraštus, įspūdingas trasas ir puikius laipiotojus, tačiau šie išskirtiniai filmai yra ne tik apie laipiojimą – jie apie itin stiprius žmones, jų išgyvenimus, aistrą ir ilgam išlikusias kvapą gniaužiančias istorijas.

BONOBO komanda parengė filmų sąrašą, kurį drąsiai rekomenduoja ne tik laipiojimo entuziastams, bet ir visiems besidomintiems gamta, aktyviu laisvalaikiu, ekstremaliu sportu ir nuotykiais.

1. Free Solo (2018)

Vienas žinomiausių ir garsiausių šių dienų laipiojimo filmų, pelnęs net 18 kino apdovanojimų visame pasaulyje. 2018 metais pristatytas filmų kūrėjų Elizabeth Chai Vasarhelyi ir Jimmy Chin darbas rodo išskirtinę istoriją apie free solo (itin rizikingas ir pavojingas lipimas nenaudojant saugos įrangos) laipiojimo entuziastą Alex Honnold ir jo bandymą įveikti legendinę, 914 metrų aukščio El Capitan sieną Yosemit’uose be jokios įrangos ar saugos.


Trukmė: 1h 40m


2. The Dawn Wall (2017)

Legendinio laipiotojo Tommy Caldwell istorija, nuo pagrobimo Kirgizijoje iki svajonės laisvu lipimu įveikti sudetingiausią El Capitan sienos Yosemit’uose maršrutą – The Dawn Wall. Tikri nuotykiai ir išgyvenimai prasideda kai prie Tommy prisijungia laipiotojas Kevin Jorgeson.


Trukmė: 1h 40m

Žiūrėti (nemokamai Netflix vartotojams): https://www.netflix.com/lt/title/81004270

3. Real Rock 14 (2019)

Tikras džiaugsmas laipiotojams, pasirodantis kiekvienais metais. RealRock – tai filmas susidedantis iš atskirų, kvapą gniaužiančių istorijų ir apjungiantis geriausius pasaulio laipiotojus bei alpinistus. 2019 metų serija yra jau 14 šio filmo dalis, leidžiama nuo pat 2005 metų.


Trukmė: 1h 45m

4. Valley Uprising (2014)

Nutrūktgalviška istorija apie Yosemit’ų regioninį parką ir jame laipioti pradėjusius pirmuosius “pamišėlius”. Tikra laipiojimo filmų klasika, apie istorijas, kuriomis šiandien jau sunku patikėti.


Trukmė: 1h 43m

5. Meru (2015)

Kiek šaltesni ir aukščiau kylantys vaizdai apie tris aukščiausio lygio laipiotojus ir jų bandymą įveikti itin techniškai ir fiziškai sudėtingą Meru viršūnę, Himalajuose. Skausmas, šaltis, nuovargis ir baimė tai tik maža dalis to, ką teko išgyventi šios ekspedicijos dalyviams.

Trukmė: 1h 30m

6. Everest (2015)

Vienintelis vaidybinis filmas šiame sąraše, tačiau iš ties tikroviškai ir detaliai pasakojantis apie 1996 metais pražutin patekusias dvi Everesto viršūnę pasiekti bandžiusias ekspedicijų grupes. Viso pasaulio kino teatro salėse tūkstančius žmonių prikaustęs filmas nepaliko abejingų ir sulaukė net profesionaliausių alpinistų palaikymo.


Trukmė: 2h 10m

7. Asgard Jamming (2009)

Taip pat laipiojimo filmų klasika tapęs nuotaikingas filmas apie penkių laipiotojų ekspediciją Baffin saloje, Kanados arktiniame salyne. 45 ekspedicijos dienos, 0 naktų lovoje, 600km įveiktų vien kojomis ir 11 dienų nepertraukiamo uolinio lipimo be galimybės nusileisti poilsiui.. Turi tai pamatyti.


Trukmė: 55m

8. The Sharp End (2008)

Neįtikėtinos geriausių pasaulio laipiotojų istorijos apie žmogaus galimybių ribas. Tolimiausi pasaulio kraštai, ekstremalūs šuoliai parašiutais, free solo, high-ball bouldering, trad climbing maršrutai bei kiti prikaustantys nuotykiai ir legendiai laipiotojai, tarp kurių Alex Honnold, Dean Potter, Steph Davis, Lisa Rands, Chris McNamara, Ammon McNeely, Renan Ozturk, Cedar Wright bei kiti.


Trukmė: 1h 03m

9. Cerro Torre (2013)

Cerro Torre yra viena iš Pietinio Patagonijos ledyno viršūnių, siekianti 3128 metrų aukštį. Viršūnė laikoma viena labiausiai bauginančių visame pasaulyje, uola dažnu atveju trupa, o viršuje esanti milžiniška ledo viršūnė primena grybo formą.

Nepaisant to, laipiotojas ir alpinistas David Lama ryžtasi pasiekti viršūnę nesinaudodamas jokia lipti padedančia įranga.


Trukmė: 1h 41m

10. Pretty Strong (2020)

Nuo Yosemit’ų didžiųjų viršūnių iki Colorado bolderingo regiono, PrettyStrong pasakoja apie aštuonias stipriausias pasaulio laipiotojas. Nuolatos keliamos galimybių ribos, neatrasti uolų maršrutai, sunkiausi pralipimai ir nepaprasto tvirtumo moterys, pasiekusios daugiau nei galime įsivaizduoti.


Trukmė: 1h 14m
Straipsnį parengė: Marius Galaburda

1 156 peržiūros

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comments


bottom of page